Mükemmeliyetçi Anne Baba Çocuklarında OKB ve Depresyon Riski!

  


Çağın Rahatsızlığı Mükemmeliyetçi Anne Baba Tutumları

Mükemmeliyetçi ana-baba tutumları diğer kişilik bozukluklarında olduğu gibi günümüzün tartışmalı bir problemidir.

 Mükemmeliyetçilik erken çocuk eğitiminden, ergenin yönlendirilmesine uzanan süreçte olumsuz boyutlarda sorun teşkil etmektedir. 

Aşırı standartlar belirlemek, gerçekçi olmaktan uzaklaşarak; kişinin sahip olduğu başarılarından tatmin olamaması geniş alana yayılan stres sebebidir. Ayrıca sınav odaklı eğitim sisteminde ebeveynlerin çocuk ve ergenlerin gelişim özelliklerinin çok ilerisinde beklentilerinin olmasının sonuçları sancılar oluşturur.


 “Sosyal olarak görülen mükemmellik, aidiyet duygusu ya da bağlanma derin araştırma sonuçlarında da belirtilmektedir. Bireylerin başkalarına mükemmel görünme isteği mükemmelliğin gelişimini içerir. Ancak mükemmeliyetçi davranışlar aslında sosyal çevreden; geniş ölçüde kopukluk, ayrılık, bağlantısızlık oluşturur. 

Bazı araştırmalar öz-mükemmeliyetçiliğin ergenlerde iletişim ve sosyal kopukluk arası bağlantıların içedönüklük, sürekli kapanma genel intihar arasında ki artışla kopukluk duygusunun ilişikli olduğunu göstermiştir. 

“Algılanan sosyal destek üniversite öğrencileri arasında sosyal olarak görülen mükemmeliyetçilik ve depresyon arasındaki anlaşmazlıklar gözlenmiş (Sherry, Law; Hewitt, Flett ve diğ.,2008). 

Mükemmeliyetçiliğe inancın varyans önemi; obsesif compulsif bozukluğu (OKB) tanısı konan gençler ve depresif belirtileri olan kişiler aynı zorluklar içinde sayılmaktadır. 

Mükemmeliyetçi adolesanlar (ergenler) uyumsuzluk açısından yüksek risk (Rice and Storch, 2008) grubunda olduğu çalışmaları mevcuttur)”. “[1]
Ne dersiniz?
Hala çocuğumu mükemmel yetiştirmeliyim fikrinde ısrarla direniyor musunuz?
Yoksa,öncelikle işe onun bir birey olduğunu kabul etmeyle başlayarak; anlamak,tanımak,kendini tanıması için ortam yaratarak süreç içinde yanında olmak mı?
Unutmadan; problemsiz bir ergen veya erişkinle  hayatınızı devam ettirmek istiyorsanız;
"0-6 yaş aralığında ki eğitiminizi çok ama çok önemseyiniz!"...

Perihan Yıllı

                 İletişim@Randevu 

          http://www.perihanyilli.com/
           pozitifid@gmail.com 
           gsm 0553 866 86 30
           http://pozitifid.wix.com/pozitifid 
           https://www.instagram.com/perihanyilli/
https://twitter.com/pozitifid/ 


  Perihan Yilli ile  Psikolojik Danışmanlık; "Çocuk,yetişkin,çift ve aile danışmanlığı.Kişisel Gelişim  Danışmanlığı,Koçluk Hizmetleri"  
      Nefes Terapisti, Holoterapi, Reiki Nlp Uzmanı, Access Conciousness Bars                             Uygulamacısı Objektif Testler (zeka,kişilik,gelişim,beceri) Uygulama ve Raporlama


Konu ile bağlantılı,ilginizi çekebilir,

http://pozitifid.blogspot.com.tr/2014/07/cocuk-egitiminde-ufak-dokunuslar.html

http://pozitifid.blogspot.com.tr/2015/05/cocuklar-ve-ergenlerde-depresyon-ve.html

http://pozitifid.blogspot.com.tr/2015/02/ogrenmeye-etki-eden-duyusal-ve.html

http://pozitifid.blogspot.com.tr/2015/06/bir-yudum-nefes.html

http://pozitifid.blogspot.com.tr/2014/06/5-7-yas-cocuklaryla-uygulamal-dogru.html

"Bir Yudum Nefes" Kitap kendi kendinizin nefes terapisti olmanız için yararlanacağınız bir kaynaktır. Sadece 3 hafta gibi bir sürede psikolojik, tuhsal, biyolojik sağlığınızın denge içinde olduğuna şahit olmanız, şaşırtıcı olsa gerek...
Üstelik her yaşla uyumlu bütünsel sağlık için tasarlanmıştır; akıcı,kolay uygulanabilir fotoğraflı anlatımıyla;
http://www.idefix.com/Kitap/Bir-Yudum-Nefes/Perihan-Yilli/Egitim-Basvuru/Saglik/Geleneksel-Saglik-Yontemleri/urunno=0000000645484 

Popüler Yayınlar