KANSIZLIĞIN YAŞAMSAL ETKİLERİ


                                                                                                Perihan Yıllı, 2016 Nisan, 17
                

   Kansızlığın dış belirtileri:

· Cilt soluktur, dil düzleşmiştir ve pütürleri kaybolmuştur (vitamin eksikliği).

· Dudak kenarlarında küçük çatlaklar (ince bağırsaklarda rahatsızlık ve demir eksikliği).

· Cildin kuruması veya pul pul olması (tiroid hormonları eksikliği).

Kansızlığın Sebepleri:
Kan üretiminde rol oynayan "B" grubu vitaminleri sadece sağlıklı bağırsaklarda üretilir. Vitamin ve daha pek çok zaruri madde üretimi ile meşgul olan bir takım mikroplar da bağırsaklarda yaşar. Yanlış beslenme alışkanlığı ve sürekli çekilen hazımsızlık sonunda midede çürüyen yemeklerin zehirli kalıntıları bağırsaklara iner ve orada yaşayan doğal, faydalı mikropları öldürür. Böylece vitamin eksikliği, demir eksikliği ve kansızlık ortaya çıkar. Bu kademede süreç durdurulmazsa, yani yaşam tarzı değiştirilmezse, hazımsızlık sonucu oluşan toksik ve atık maddeler karaciğer ve kanda birikmeye, organlarda tıkanıklıklar oluşturmaya ve dokuları olumsuz yönde etkilemeye başlar. Midenin hazmındaki yetersizlik ve karaciğerin toksin nötralize etme kapasitesindeki azalma tiroid bezinin dokularını etkiler. Etkilenen tiroid dokularının hormon üretimi azalır. Hormon üretimi azalınca metabolizma yavaşlar. Metabolizma yavaşlayınca, oksijen ihtiyacı azalır. “Oksijen ihtiyacı azalınca, hemoglobin değeri düşer.” Bu durumda sindirim düzeltilmeden, bağırsakları ve karaciğer onarılmadan demir yükleme tedavisi yapmak zararlıdır ve birtakım yeni hastalıklara yol açabilecek bir işlemdir.

http://www.idefix.com/kitap/bir-yudum-nefes-perihan-yilli/tanim.asp?sid=F5YED7MU7Y2NYBSANE4M&gclid=CJuhwO20lMwCFWoz0wodriEGaA


• Birçok ilaçta bulunan kimyasal etken madde, kemik iliği hücrelerinin genetik olarak kendini yenileme özelliğini yani ve RNA sentezini bozar. Çok hassas yapıda olan bu hücreler böyle bir etkiye karşı koyamazlar. Antibiyotikler, analjezik ve antienflamatuarlar gibi romatizmal ilaçlar, aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar ve psikiyatride kullanılan ilaçlardaki kimyasallar, kanın temel maddesi olan alyuvarlar üzerinde yıkıcı etkide bulunur, alyuvarların hücre duvarlarını eriterek yıkımı başlatırlar. Hassas yapıdaki hücreler bu kimyasal yıkıma direnemezler. Daha ağır vakalarda ise, yeni alyuvar üretimi durur ve önüne geçilemeyen bir anemi ortaya çıkar. Bunun sebebi, kan üretiminden sorumlu enzimlerin, oluşan reaksiyonlar sonucu yok olmasıdır. Görüldüğü gibi sentetik tıbbi ilaç kullanarak, hücrelerin kendini yenilemesinin engellenmesi biyolojik devamlılık ve canlılık için büyük bir tehlikedir.
Türkiye'de en sık rastlanan anemi sebebi aspirin ve antibiyotiklerin aşırı kullanılmasıdır. Ayrıca
• Antibiyotikler bağırsaklardaki gerekli maddeleri ve kan üretiminde rol oynayan "B" grubu vitaminlerini sentez eden mikropları yok ederek de kan üretiminin azalmasına neden olurlar.
• Kortizon kullanımı, tümör, yaralar veya basur gibi herhangi bir sebepten dolayı mide ve bağırsakta meydana gelen kanamaları artırabilir.
• Aspirin, antiromatizmal ilaçlar, antidepresan ve deterjanların sık kullanımı sonucu meydana gelen böbrek, mide ve bağırsak gibi organlardaki damar çatlamaları nedeniyle oluşan gizli kanamalar,-
• Gizli tümörler nedeniyle oluşan kanamalar
• Endometriozis nedeniyle oluşan gizli kanamalar kansızlığın nedenleri arasında yer alırlar.
Herhangi bir sebeple oluşan kansızlık demir eksikliğine,- bu da Akdeniz Anemisi taşıyıcılığına veya Akdeniz Anemisine sebep olabilir.


• Aspirin, antiromatizmal ve antibiyotik ilaçlar ile hazır gıda ve deterjan kullanımını kesmek,

• Beslenme alışkanlıklarını ve hazmı düzeltmek,

• Karaciğeri, böbrekleri ve kanı temizlemek,

• Tiroid bezini ve üreme organlarını tedavi etmek,


Kansızlığa iyi gelenler:


Kırmızı pancar salatası, ısırgan otu elma taze veya doğal kurutulmuş kırmızı üzüm tüketmek ve üzüm, kara dut ve keçiboynuzundan yapılmış doğal pekmez içmek (özellikle kan gurubu "A" taşıyıcıları için), bol yeşillik ve zeytinyağı denizde yüzmek, iyi huylu ve neşeli olmak.

Ayrıca, kan gurubu "O", "B" ve "AB" olanlar için kırmızı eti yeşillikle birlikte yemek kansızlığa iyi gelecektir.

Zararlı olanlar:
Margarin, hidrojenize sıvı yağlar, kızartma yağları, katkılı hazır yiyecek ve içecekler, az çiğnemek,- hareketsizlik, çok yemek, çok üzüntü. . .

Ayrıca, kan gurubu "A" olanlar için kırmızı et yemek ve süt içmek,- kan gurubu "O" olanlar için ise süt içmek, mısır ve buğday ürünleri yemek zararlıdır.

(Alıntı)
                                                                             bir yaşam gerçeği 

Popüler Yayınlar