Farkındalık ve Meditasyon nedir?

Nefes egzersizleri, meditasyon ve Farkındalık etkileşimi...Klinik Psik. Doktora Öğr. Perihan Yıllı
http://pozitifid.com/ 
http://pozitifid.wix.com/pozitifid#!about/cipy
https://instagram.com/biryudumnefeskitap

Farkındalık, açık bir zihinle, yargılama olmaksızın içsel ve dışsal olarak düşüncelerinizi, duygularınızı, fiziksel duyumlarınızı siz ve çevresel etkileşimleriniz dahil olmak üzere bulunduğunuz anda neler olduğunu gözlemleyerek  dikkat etmenin bir yoludur, şeklinde tanımlanabilir.  
Farkındalık eğitimi duygusal ve sosyal zekanın yanı sıra akademik başarıyı da destekleyen bir beyin entegrasyonudur.
Amaçlı olumlu düşünceler; şefkat, merhamet gibi olumlu duygular hissetmeye düşünceleri yönlendirerek zihni dinlendirme ve sindirme ise meditasyon olarak tanımlanabilir.
İyiliğin Gücü..

Klinik çalışmalar şefkat, merhamet gibi duygulara yönlendirilen düşüncelerin sayısız olumlu etkilerinin olduğunu göstermektedir.

“Kişi neye odaklanırsa ve yoğunlaşırsa o olasılığı yaşıyor.”
Bilimselliği kanıtlanmıştır ki “Olumlu, yapıcı düşünce, olumsuz yıkıcı düşünceden yüz kat daha güçlüdür.”
Psikanalist Kernberg’e göre, insanın dış dünyada yaşadığı acılara dayanma gücü, içselleştirdiği, geliştirdiği sevgi nesnelerinden gelmektedir. #biryudumnefes  (Alıntı S.16)

·         Sıklıkla iyilik yapma davranışlarında bulunmak beyinde yüksek seviyelerde dopamin oluşumuna sebep olur. İyilik etme bizleri mutlu eden önemli bir harekettir.
-    Ruhu aydınlatan kelimeler mücevherlerden daha değerlidir. Doğru zamanda ve yerde sadece birkaç sözcük kişinin vizyonunu yükseltme gücüne sahiptir. sözcüklerle algılara duygulara düşüncelere dokunuruz. 
·         Her yaptığımız iyilik kalp sağlığı ve bütünsel sağlığımıza çok iyi gelmektedir. Nezaket çerçevesinde gelişen ilişkiler duygusal sıcaklık beyinde ve vücutta oksitosin üretmektedir. 
Oksitosin kan damarlarını genişleten kan basıncını düşüren ve nitrik oksit denilen kimyasalların  serbest bırakılmasına olanak sağlayan bir hormondur.
·         Şefkat ve merhamet vücuttaki iltihabı azaltır. İyilik bizleri genç, dinamik ve enerjik tutar. Çünkü oksitosin kardiyovasküler sistemde serbest radikallerin ve iltihaplanma seviyesini azaltır böylece de yaşlanma yavaşlayacaktır.
·         İyilik ile ilişkilerde de iyileşmeler,kişiler arasında samimi, içten bağlar oluşur.  Sahte ilişkilerin yerine doğal ve samimi bağlar oluşur. Mevcut bağlarda da güçlenmeye sebep olur.
·         İyilik bulaşıcıdır; diğer insanlara da esin kaynağı olur. Arkadaşlar arasından dışarıdaki çevreye ulaşan dalgalanma etkisi yaratır.

Peki, sistem nasıl çalışıyor?
Düşünceler ve beyin ilişkisi
Beyin yeniden yapılandırılabilir mi?  

Düşünceler, beynin kullanımına göre değişkenlik gösteren bir oluşumdur, çünkü beyin yeniden yapılandırılabilir. 
Bir düşünceniz var; beyninizi bir harita gibi düşünün ve harita üzerinde tıpkı küçük akarsuları birbirine bağlar gibi küçük dürtülerde de birbirine bağlanma oluşur, Düşüncelerde birbiriyle bu şekilde bağlantılıdır. Nöronlar aracılığı ile bağlanan düşünceler, bazı yerlerde daha kalın ve daha güçlüdür. 
Bizler düşünce ve hayallerimizi yönlendirebilir ve daha huzurlu ve şefkatli olmak için beynin devrelerini değiştirebiliriz. Spor yaparken güçlü kas yapısı, vücut geliştirmek için daha fazla ağırlık kaldırma gibi, daha olumlu düşüncelere ağırlık vererek olumlu düşüncelerimizi güçlendirebiliriz.
Olumlu düşüncelerle olumlu duygular güçlenecek ve beynin bu parçalarında daha güçlü bağlar oluşturacaktır. bu düşünceler bir değişim ajanı olarak hizmet edebilecek kadar güçlü olabilmektedir. 

Stres ve Vücut

Vücutta kan basıncı, solunum, dolaşım, sindirim, boşaltım gibi bir çok işlev otomatik olarak çalışmaktadır. Bu sistemleri kontrol eden otonom sinir sistemidir.
Otonom sinir sistemi sempatik ve parasempatik sinir sistemi olarak ikiye ayrılır.
Sempatik Sinir Sistemi; kalbin hareketlerini hızlandıran, bronşları genişleten, bağırsak hareketlerini yavaşlatan, kalp damarlarını daraltan özellikleriyle işlevseldir.
Parasempatik Sinir Sistemi; kalp hareketlerini yavaşlatan, kalbi besleyen damarları genişleten, bronşları daraltan, bağırsak hareketlerini hızlandıran işlevselliği özelliğinde barındırır.

Sempatik Sinir Sistemi, omurganın iç tarafının iki yanında birer sıra halinde dizilmiş sinir düğümlerinden oluşur. Sırt bölgesinden bel bölgesine kadar uzanan sempatik gangliyonlar (sinir ve lenf damarlarında ortaya çıkan yuvarlak şişlikler) bir yandan omurilik sinirleri yoluyla bağlantı kurarken diğer yandan da organlara sempatik sinirler gönderirler.
Parasempatik Sinir Sisteminde ise sinir düğümleri yoktur.
Sinirleri doğrudan merkezi sinir sistemindeki hücrelerden alırlar. Bu hücrelerin aksonları merkezi sinir sisteminden aldıktan sonra verdikleri organların içinde ya da yakınlarında bulunan küçük gangliyon hücreleriyle bağlanırlar. 
Stres anında “savaş ya da kaç” tepkisi çok stresli olduğumuz durumlar karşısında vücutta verilen tepkilerden sorumludur. Adrenalin her organı etkileyen kan yoluyla dolaşır. Kalp hızlanır, basınç yükselir ve kan daha hızlı pompalanır. 
Her ne kadar acil durumlarda vücudun doğal tepkisi olsa da günlük stres anlarında tetiklenir ve bu durum kendimizi sağlıksız hissetmemize sebep olur.

Derin nefes çalışmaları ve meditasyonla tüm sistemde odaklanma sağlanacaktır.
Bu sayede SSS ni kapatarak, sakinleşerek “dinlenmek ve sindirmek” olarak bilinen PSS’ de açmayı sağlayabiliyoruz.  
Derin nefes egzersizleri sonrasında PSS aktive edildiğinde; kalp hızı, kan basıncı düşecek, nefes sakinleşecek kaslar gevşeyecektir.

Bağışıklık sistemi, sindirim ve dolaşım sistemini destekleyen çalışmalar sonrası kendimizi çok daha iyi hissetmemize olanak sağlayacaktır. 

Perihan Yıllı, 2015 Eylül
                 İletişim@Randevu 
          http://www.perihanyilli.com/

           pozitifid@gmail.com 
           gsm 0553 866 86 30
           http://pozitifid.wix.com/pozitifid 
           https://www.instagram.com/perihanyilli/
https://twitter.com/pozitifid/ 
           
          Access Conciousness Bars Uygulamacısı Nefes Terapisti, Holoterapi, Reiki Nlp Uzmanı, Çocuk Ergen ve Yetişkin Danışman ve terapisti, Objektif Testler (zeka,kişilik,gelişim,beceri) Uygulama ve Raporlama her şey sende ve doğada gizli…


Kaynaklar:  Articles/breathing-for-your-better-health 
                 Bir Yudum Nefes , İskenderiye yayınevi, İstanbul 2015 


http://www.dr.com.tr/Kitap/Bir-Yudum-Nefes/Perihan-Yilli/Egitim-Basvuru/Saglik/Geleneksel-Saglik-Yontemleri/urunno=0000000645484     

 http://www.idefix.com/kitap/bir-yudum-nefes-perihan-yilli/tanim.asp?sid=F5YED7MU7Y2NYBSANE4M

     http://vatankitap.gazetevatan.com/kitaplar/bir_yudum_nefes/2/152755 

https://www.facebook.com/B%C4%B0R-YUDUM-NEFES-1109796365716386/timeline/

Popüler Yayınlar