İbn-i Sina' dan Bitkisel Sağlık Önerileri

her şey sende ve doğada gizli...


Günümüz  yaşam tarzı aşama aşama dahi olsa, özüne doğasına geri dönüş arayışındadır.
Örneğin, nefesin şifa gücü, enerjilerle çalışma ve bitkilerin yeniden keşfi gibi...

Alternatif tıp olarak adlandırılan, tıbbın asıl sahibi olan,
yine günümüz tıbbının kök aldığı ancak yapay / inorganik 

kimyasallarla doğal olmayan ürünleri paketleyerek reçetelerde yazdığı  ve günümüz tıp doktorlarının da  her gün saatlerce  
İbni Sina bilgilerini kök alarak anlattığı  bitkisel tedavi önerileri.


İbn-i Sina,
Tıp,felsefe,matematik,astronomi,fizik,kimya ve müzik alanlarıyla ilgilenmiş olan bir felsefe bir bilim adamıdır.
Batının Ortaçağ Modern Bilimin Kurucusu olarak adlandırdığı."Büyük Üstat" dediği hekimlerin hekimi olarak tanınır. El-Kanun Fı't-Tıb (Tıbbın Kanunu) Avrupa^nın bir çok üniversitesin de 17.yy ortalarına kadar okutulmuştur..


Bu harika reçetelerini paylaşmamak, hastayı iyileştirecek güçlü şifanın paylaşılmaması gibi bir şeydir.
Ve Hacı Bektaş-ı Veli'nin dediği gibi

" Uygulanmayan bilgi, günah ve sorumluluktan ibarettir,
Kendisini arıtmayan, başkalarını arıtamaz"  ( 12.yy Makalat)

Büyük Üstat,  İbni Sina bilgilerini kök aldığı  bitkisel tedavi reçetelerinden örnekler
Şifa Olsun,

Kalbinizin dostu elma ve hindiba: Elma, hemen her evde sıkça tüketilen bir besin. “Nasıl bilirdiniz?” Sorusuna verebileceğimiz cevap, C ve E vitamini yönünden zengin, olacaktır. Ancak sadece bu kadar değil. Elma, aynı zamanda kalp sağlığını korumaya yardımcı.
Yine hindiba da göğüs sıkışmasına iyi geldiği gibi kalbi de güçlendiriyor.
Ağız kokusunu gidermek için: 105 gram kabuğu soyulmuş limon, 3,5 gram karanfil, 3,5 gram hindistan cevizi, 3,5 gram sivri biber, 3,5 gram kakule, 3,5 gram tarçın, 3,5 gram havlican, 3,5 gram kuru zencefil ve 700 gram misk. Tüm bu malzemeler balla karıştırılarak macun haline getirilip tüketiliyor. Karışım, ağız kokusuna iyi geldiği gibi sindirimi de kolaylaştırıyor.
Rezene ve tarçınla gözleriniz güçlensin: Tarçın, tam bir göz dostu. Katarakt başta olmak üzere daha birçok göz hastalığına iyi geliyor.
Göz kenarlarına sürme gibi çekilebilir. Rezene göz akıntılarına şifa oluyor. Ham rezene tohumuysa görme yetisini güçlendiriyor.
Kadın hastalıkları için: Özellikle regl dönemlerinde ayvayı bolca tüketmek kanamayı azaltıyor. Tarçın da özellikle rahim hastalıklarına iyi geliyor ve ağrıları dindiriyor.
Kronik ishaliniz varsa: Dut, sindirim sistemi için bulunmaz bir hazine. Kronik ishal ve bağırsak ülserlerini gidermede özellikle karadut çok etkili.
İdrar söktürücü: Yazın bol bol bulacağınız kavun, derdinize derman olacak. Ödem attırıcı- idrar söktürücü bu meyveyi sofralardan eksik etmemekte fayda var.
Mide-bağırsak ağrılarından şikâyetciyseniz; Hoş kokusuyla gül, bahçelerden eksilmeyen bir çiçek. Ancak şifasından faydalanmak için reçelini de unutmamak gerekiyor. Kurutulmuş gül yapraklarını balla karıştırıp cam bir kaba koyarak 40 gün güneş altında bekletin. Bu karışım özellikle mide ve bağırsak ağrılarına iyi geliyor.
Astım ve nefes darlığına ısırgan: Isırgan, yabani bir bitki olduğundan pek sevilmese de şifası bol. Tohumu, astım ve nefes darlığına iyi gelirken, ısırganı arpa suyuyla kaynatıp içtiğinizde mukoz salgının atılarak göğsün ferahlamasını sağlıyor. Siyah zeytin çekirdeğinden yapılan tütsü de astım ve akciğer hastalıklarına iyi geliyor. Meyan kökü de yine aynı hastalıklara iyi gelen şifalı bitkilerden.
Fıstık gibi bir karaciğer: Karaciğer tıkanıklıkları sık et yiyenlerin kâbusu. Fıstık, buradaki tıkanıklığı açıyor, karaciğeri temizliyor. Bağırsakları da temizleme özelliğine sahip bu yemiş, mideye de oldukça iyi geliyor.
Mideniz bulanıyorsa: Özellikle araba yolculuklarında mide bulantısı büyük kâbus. Karanfil çayı ve bitkisi kusmayı durdururken mide ve karaciğeri de güçlendiriyor. Ayrıca hoş kokusuyla ağız kokusunu gidermeye de yardımcı.
Balık, sinirleri gevşetiyor: Balıkta bulunan Omega3 yağ asitleri ruh sağlığına bire bir. Obesesif-kompulsis kişilik bozukluğu ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklara iyi geldiği araştırmalarda kanıtlanmış. Balık, beyindeki yağın yoğunluğunu düzenleyerek sinir sistemini olumlu etkiliyor.
Beyni temizleyen sakız: Sakız, çoğumuz için eğlencelik çiğnenen bir şey olsa da şifası yok değil. Beyni temizliyor, hafızayı güçlendiriyor. Ayrıca damla sakızı, mineral deposu. Öksürük ve ağız kanamalarını da durduruyor.
Susam yağı, saçları gürleştiriyor: Susam yağı, kaynatılarak sürüldüğünde saçı gürleştiriyor. Ancak tek özelliği bu değil. Saçları çabucak uzatıp, yumuşatıyor. Ayrıca kepeğin de düşmanı.

kaynak. http://www.belge.com.tr/

Perihan Yıllı ile                                                                         Pozitif ID 
           Pozitif ID        

 Kişisel Gelişimin Profesyonel Tasarımı  & 
                içindeki sen ile keyif dolu yolculuğun sınırsız keşfi 
                                                                            

fatih - fevzipaşa cd 27/3


Popüler Yayınlar