Kurban Bayramı Çocuklara Nasıl Anlatılmalı?

Kurban Bayramı Çocuklara Nasıl Anlatılmalı?
Yetişkinler için Bayramlar Tatil Günü mü?

Çok mutlu olduğumuz anlarımızı   ifade ederken de kullandığımız;  yaşamın renkli   anlarının  pekiştirecidir  "bayram" terimi 

" Nefes almak bayramdır mesela; "günün birinde soluksuz kalınca anlar insan...

Görmenin nasıl bir bayram olduğunu karanlık öğretir; 

Sevmeninkini  yalnızlık...

Bayramdır, elden ayaktan düşmemek, zihinden önce bedeni kaybetmemek,

Kurda kuşa yem olmayıp " çok şükür bugünü de görebildik " diyebilmek...

Sevdiklerinle geçen her gün bayramdır" 
....

Üstüne serilen bir battaniye. saçlarını müşfik bir sevgiyle okşayan " anne bayramıdır"...

Diyor  Büyük Usta "Can Yücel",

Her bayram gününde eksilen büyüklerimizi sevdiklerimiz; onların bu özel önem verdikleri günlerde beklentilerine cevap verebilmek.  
Aslında paylaşmaktır sevgidir seni düşünüyorum demenin en yalın ifadesidir.
Mutlu olma anlarının en kısa tanımlamasıdır bayram sözcüğü..
Peki ne oldu da? Bu kadar keyif anları anıları yaşatan bayram günlerimizin içi boşaltılarak, sıradanlaştı; tatil günü izin günleri sınıfında yerini aldı.

Bir şeyleri tam anlamıyla anlatılamadı mı?
Bir şeyleri tam anlamıyla anlatamadık mı? Ya da  araştırıp öğrenemedik mi?
Yaşatamadık mı?
Kuşaklar boyu  geleneksel günlerimiz ile ilgili eğitimlerde  bir şeyler yanlış mı gitti?(üzerinde durulması gereken ayrı bir konu!)
Bayramın izin günleri sınıfında kabul edilerek,  izin demek tatil demektir anlayışıyla, bayram günlerinin asıl amacından uzaklaşma sürecini yaşıyoruz, değişen sosyoekonomik, sosyokültürel anlayışlara paralel.

Ve sıklıkla da :"Nerde o çocukluğumuzun bayramları?"… Diyerek hayıflanılır; 

Nerede mi?

İşte, yarın yaşayacağız…


Kimimiz, bayramı tatil olarak yaşayacak, 

Kimimiz ise geleneksel bayramların, tadına varmaya çalışarak,

Seçim hakkı ise kişinin, ailelerin kendi özgür iradesinde. 

Günlük koşuşturmalardan aile ve aile büyükleri ziyaretlerin yapılamaması,.

İhmal edilen, değerlerimiz
Yakın akraba çocukları birbirlerinden habersiz yetiştiklerinin de farkında mıyız?
Varın,modern dünya insanı olun fakat bayram günlerini aile ve büyüklerle geçirin!
 Tatilinizi de  gerçek tatilleriniz de içiniz rahat olarak yaparak, bir şeylerin eksikliğini  içinize hissettirmeden yapın!

Aslında lezzet burada!

Sanmıyorum ki bayramlarını tatil olarak geçirenlerin rahat ve huzurlu olabildiklerini, genlerimizde var DNA kayıtlarımızda var geleneklerimiz, her ne kadar yaşadığımız çağı insanları olsak da duygusallığını yoğun yaşayan bir ırkız çünkü biz duygu toplumuyuz.

Kurban bayramını doğru anlatabiliyor muyuz?


Her kurban bayramında çocuklardan büyük çocuklara kadar işin vahşi bir anlayış olduğundan, gereksizliğinden çeşitli görüşler öne sürülmesi, aynı coğrafya insanından farklı kültürler arasına kadar tartışılan konudur.


Kurban bayramının, dini açıdan, o zamanın koşullarına göre analitik değerlendirilerek; 
Çocuklarımıza, günümüzde ki gibi kasap, market gibi alışverişin yapılamadığı asırlardan,söz edilebilir. Bu şekliyle o yüzyıllarda her zaman et ve et ürünlerine ulaşılamadığından, çağın gerçeklerine göre gereklilikti. 
Günümüzde de pek çok kırsal kesimde kasap ya da market var mı sizce?
Et insan türünün hayatı için gereken bir besin kaynağıdır. Her ne kadar vejetaryen beslenenler et yerine sebze kökenli besinlerle seçenekleri tercih etseler de doğa da bir denge bir dönüşüm vardır .

Bir ikinci görüşüm; insan bir şekliyle hayvan türünün her ne kadar en gelişmiş canlısı olsa da, güdüsel olarak toplayıcı ve avcı dürtüsünü içinde barındırır. Bu şekliyle insanlara zarar vermeden dürtüyü tatmin ederek avcı  güdüsünü iyileştirme de hedeflenmiştir. Aslında bu güdü çok iyi biliyoruz ki iyileştirilebilir bir güdüdür.

Durumu anlatmak;  çocuklara,  özellikle  de  3-11 yaş  çocuklara  konunun anlatılması özen ve dikkat ister. Bu yaş aralıkları çocukluk,  ergenlik öncesi ve ergenlik dönemi risk faktörünün en çok yaşandığı süreçtir. Bir yandan hayvan doğa sevgisi içinde büyütülen diğer yandan gözlerinin önünde bıçaklarla kesilen, kanları akan ve can çekişen  bir canlının zihinlerde kalıcı resme dönüşen sahnesi  ve hatta daha ileri giderek o çok sevdiği hayvanın kanı alnına sürülüş anı,  zedelenen duygular ve bozulan psikolojiler.

Dinimiz yönünden ise, evladını kurban etmek üzere olan bir baba sembolü ; 
Bu yaş aralığı soyuttan somut kavramlara geçiş sürecindedir,  sayılar,  kütlesel  hacım kavramı,   olayları nesneleri gruplayabilme organize etme gibi özellikler ile işlem yapan zihinlerin ve duyguların yoğun yaşandığı dönem.  

Çocuğun seviyesine göre akılcı ifadeler seçmenin yararları vardır.  
    
    -  Özellikle de o yıllarda market kasap gibi alışveriş yapılacak  mekanların olmadığı, etin çok önemli besin kaynağı olduğunu fakat koşullar gereği insanların  et alamadıklarını, dolayısıyla da kurban bayramlarının  bu sebeplerle ayrı bir öneminin olduğundan söz edilmesi,  
 -  Evimizde kesilen etin de gerçekten amacına uygun olarak tasnif edilerek ihtiyaç sahiplerine birlikte dağıtılması, paylaşmanın verdiği keyif ve mutluluk anını birlikte yaşamanız,      
   -  Kesimin daha işin ehilleri tarafından yapılması, ev bahçe yerlerde bu işlemin yapılmaması; hijyen, görüntü ve çocukların ortamları görmemesi yalnızca paylaşım anlarını yaşaması, kimlik ve kişiliğin olumlu gelişmesine katkılar sağlayacaktır.     
   -  Bayramların, tatil anlayışından uzak, sevginin paylaşım günleri  olduğunu yaşamaları, hissetmeleri, olumlu mutlu kalıcı izlerin bırakılması.
      - Çocukları bu hoş koşuşturmada  işin içine katarak, hazırlıkların beraber yapılması şeker, meyve tabaklarının ona hazırlatılması gibi işleyişlerle süreç doğru yönetilerek cazip kılınabilir.


Her birimize  birbirini dinleyebilme, anlayabilme iletişim dilini  seçebilme sabrının olduğu ortak lisan olan sevgi ve saygının iç içe yaşandığı uzun barış birlik beraberlik içinde bir yaşam  ve keyifle yaşanacak bayramlar dileklerimle.
Her günümüz “bayram” tadında barış ve kucaklaşma günü olsun.  

Bayramımız kutlu olsun. . .
Perihan Yıllı ile
Pozitif ID   

 http://pozitifid.blogspot.com.tr/    
http://pozitifid.blogspot.com.tr/2016/03/dogumda-nefes-mucizesi.html

 Kişisel Gelişimin Profesyonel Tasarımı  & 
içindeki sen ile keyif dolu yolculuğun sınırsız keşfi

                 "Her şey Sende ve Doğada Gizli...
   
                                                                                fatih - fevzipaşa cd 27/3


Popüler Yayınlar