Sevgi aşk olmayan işin verimi olur mu?
İşsizin biri, temizlik işleri için Microsoft'a başvurur. İnsan Kaynakları, bir ön görüşmenin ardından test (yeri temizlemek) yaparlar ve "işe alındın, e-mail adresini ver, sana başvuru formunu göndereyim, aynı zamanda, işe başlamak için geleceğin günü bildiririm" der.

Adam çaresiz, bilgisayarının ve dolayısı ile e-mail adresinin olmadığını söyler. İnsan Kaynaklarından, onun adına üzüldüklerini, fakat e-mail'i yoksa kendisinin de var olmadığını ve kendisi de olmadığı için işe alınamayacağını söylerler.

Adam umutsuzca, ne yapacağını bilmeden, cebinde sadece 10$ ile çıkar. Ve bir markete girerek 10 kiloluk bir kasa domates alır.
 Kapı kapı dolaşarak, 2 saat içerisinde sermayesini ikiye katlar.

İşlemi bir kaç kez daha tekrar eder ve akşam eve döndüğünde 60$'ı vardır. Ve bu şekilde yaşayabileceğini anlar, her sabah erkenden evinden çıkar ve aksam geç saatlere kadar çalışır ve her gün parasını üçe, dörde katlar.

Az bir zaman sonra, bir el arabası alır, bunu bir kamyonla değiştirir ve bir süre sonra artık, bir çok araçtan oluşan bir nakliye şirketi sahibidir.

5 sene geçer, adamımız Birleşik Devletlerin en büyük gıda nakliye şirketlerinden bir tanesinin sahibidir artık. Artık ailesini ve geleceğini düşünmektedir ve hayat sigortası yaptırmaya karar verir.

Bir sigorta şirketini arar, kendine uygun bir plan seçer ve konuşma biterken, sigortacı, teklifi gönderebilmek için adamın e-mail adresini ister. Adam e-mail 'inin olmadığını söyler.

"Şaşırtıcı, der sigortacı, e-mail'iniz yok ve bu hanedanlığı kurabildiniz, düşünün, ya bir de e-mail adresiniz olsaydı.."

Adam düşünür ve şu cevabı verir:

- Microsoft'ta temizlikçi olurdum.Ne yaparsan yap..
Mutlaka severek aşkla yap
Sevgi aşk olmayan işin verimi olur mu? Sizce..
Bir gün yol kenarında çöp konteyneriyle bir hayli haşır neşir olan biri ilgimi çekti..

Durdum ve uzaktan izlemeye başladım..yüzümde gülümsemenin olduğunun farkına vardım..işinden aldığı keyfi  çevreye servis yapan sarı elbiseli bir adam ..
hiç gergin değildi mutluydu yaptığı işin doğruluğuna inanıyor ve o bilinçle her eline gelen nesneyi özenle ait oldukları farklı farklı çuval ve kutulara dolduruyordu düzenle adeta çok önem verdiği giysilerini  gardırop içine yerleştirircesine..
Kimilerine göre “ çöp işte kutulara at gitsin “diye adlandırılan  ..sonuçta bir çoğu için de  çöptür  işte!..
Oysa ki özelliklerine göre   ayrıştırıldığı  zaman,
Her bir atık geri dönüş sektörünün hammaddesi olarak kullanılacak ...
karşımıza çok farklı alanlarda  ve doğal olarak da teknoloji sayesinde   kullanılan, sürdürülebilir ham madde  olarak çıkacaktır..
Süratle ve çılgınca tükettiğimiz  yok olan enerji rezervlerimize , alternatif  kaynaklar arayış sürecindeyiz, mevcut kaynaklar  adeta  hiç bitmeyecekmiş gibi fütursuzca tüketilmektedir

Günümüz dünyası kaynak olarak inanılmaz bir çöp  endüstrisi sürecinde ..
Bazen ambalaj alınan üründen daha pahalı olabiliyor..
Özellikle cam atıkların , teneke kutuların ; çöplerde diğer ürünlerin içinde hapsoluşlarına seyirci kalmak  , duyarlı olanlar için ıstırap veren bir manzaradır
Bol bol tüketerek modern yaşıyoruz ya!
Bir  adet lahmacunun dahi koskoca karton kapaklı ambalaja konulması ve ardında kesilen ağaçları görmezden gelmek olası mı?
……..
Bu basit görünen meslek sınıfının bile uzman toplayıcıların elinde olması artık yarınımız dünyası için gerekliliktir
Hangisi daha çağdaş , modern işyerlerinde akıllı evlerde yaşayan  tüketen gruplar mı?
Yoksa külçe altına verdiği değerden farksız çalışan çöpçü denilen insan mı?
her iş sektöründe örnek olacak özellikleri içinde saklamaktan öte model olma özelliğini taşıyan bir meslek grubu olduğunu düşünüyorum …
ve   benzer tüketim çılgınlığı  referanslarının ,  gelişmişliğe ters dağılımı oldukça da  kaygı veriyor


Pozitif ID   Kişisel Gelişimin Profesyonel Tasarımı

kendimi keşfettiğim an  biliyorum ki!

 evreni de   keşfetmiş olacağım...     


Popüler Yayınlar